Rozhovor s Michaelou Dolejší - lektorkou angličtiny v Kolíně a Kutné Hoře

12. dubna 2017

Co tě na výuce anglického jazyka baví nejvíc?

Každý nový student je originál, který do mého života vnáší novou inspiraci, novou motivaci a nový pohled na jazyk. Každý přichází se svým příběhem, proč se chce učit anglický jazyk a pro jaké účely ho potřebuje. A pokud mohu po nějakém čase vzájemné komunikace sledovat u svých studentů pokrok, je to pro mě největší potěšení.

Co bys doporučila svým studentům, aby dělali každý den pro svůj pokrok v anglickém jazyce?

Prostě a jednoduše, aby dělali co nejvíc. Jedině pravidelným kontaktem s anglickým jazykem je možné postupně získávat jistotu ve všech směrech. Jednoznačně tu platí přímá úměrnost, tj. čím rychleji se chceme naučit anglický jazyk, tím více času mu musíme denně věnovat. A nemusí to být jen klasické učení, je spousta dalších zábavnějších aktivit, např. filmy, písničky, videa, počítačové hry, knížky, časopisy, komunikace s cizinci a další, kde je anglický jazyk přirozenou součástí.

Co je podle tebe pro většinu lidí těžké, když se chtějí jazyk naučit, a jak to překonat?

Většina lidí není schopna najít ve svém denním rozvrhu dostatek času, přičemž je to právě ten drahocenný čas, bez kterého se anglický jazyk nelze naučit. Buď nemáme vůli, nebo máme práci nebo malé či velké děti nebo … vždy se najde nějaký přesvědčivý důvod, proč se nemůžeme každý den učit. Ptáte se, jak to překonat? Zamilovat se! Když se zamilujete, myslíte jen na to, neexistuje pro vás nic jiného. Zamilujte si anglický jazyk!   

Jak se připravuješ na své lekce? A jak si myslíš, že se připravují tví studenti?

Moje přípravy jsou o každodenním brouzdání učebnicemi, slovníky, knížkami, novými zprávami a články na internetu, což považuji za něco, co mě obohacuje a je to zároveň i mým koníčkem. Mým cílem a snem je, abych totéž mohla říct i o všech svých studentech.         

Co by nebylo, kdyby nebylo anglického jazyka… u tebe osobně?

No English = no work, no fun, no life!